اتاق اصناف شهرستان سبزوار

پایگاه اطلاع رسانی و ارتباط مردمی

اتاق اصناف شهرستان سبزوار

سرهنگ دوم یساولی ضمن عرض تبریک روز ملی اصناف به کسبه و کلیه صنوف محترم سبزوار , توصیه هایی بشرح ذیل جهت آموزش اصناف ارائه که انتظار می رود این موارد جهت افزایش ضریب امنیت حوزه کسب و کار مورد توجه کسبه محترم قرار گیرد.

سرهنگ دوم یساولی ضمن عرض تبریک روز ملی اصناف به کسبه و کلیه صنوف محترم سبزوار , توصیه هایی بشرح ذیل جهت آموزش اصناف ارائه که انتظار می رود این موارد جهت افزایش ضریب امنیت حوزه کسب و کار مورد توجه کسبه محترم. قرار گیرد .

1) در زمان تاسیس یک واحد صنفی انتخاب مکان از نظر جرم خیزی منطقه، حاشیه بودن و نیز بافت جمعیتی و فرهنگی از موارد قابل توجه است.

2) جدا از نصب شیشه های ضد گلوله (صنف طلا و جواهر) و دوربین مدار بسته(کلیه صنوف) در نظر داشته باشید که دستگاه ضبط فیلم را در محلی مخفی قرار داده تا سارقین دستگاه را به همراه خود سرقت نکنند. بدیهی است زاویه ی نصب و کیفیت دوربین نیز بسیار مهم میباشد.

3) در هنگام شلوغ شدن فروشگاه حتماً نمایشگر فروشگاه خود را به روی حالت دوربین قرار دهید تا سارقین متوجه شوند که در هنگام سرقت تصاویرشان ضبط خواهد شد.

4) اگر تازه شروع به کار روزانه ی خود کردید و متوجه شدید که خیابان خلوت میباشد احتیاط کرده و تا شلوغ شدن خیابان اندکی صبر نموده، سپس فروشگاه خود را باز نمایید.

5) اگر در فروشگاه خود فروشنده ی جوان و کم تجربه ای دارید حتما تا تکمیل آموزش های مربوطه و حصول اطمینان از توانمندی و سلامت کاری و اخلاقی او , نظارت بیشتری بر عملکرد وی اعمال کنید

6) اگر دیوار به دیوار و یا پشت فروشگاه شما فضای خالی و یا در حال ساخت وجود دارد دقت کنید که ممکن است سارقین با تخریب دیوار قصد ورود به فروشگاه شما را داشته باشند. بنابراین بهتر است در هر صورت دیوارها، سقف و کف فروشگاه به طوری ساخته شده باشند که نفوذ به آن به سادگی امکانپذیر نباشد.

7) در اوقات خلوت مراقب توقف وسایل نقلیه ی مشکوک و همچنین رفت وآمد موتورسیکلت سواران در اطراف فروشگاه خود باشید.

8) متاسفانه بعضاً دیده شده بعضی از کارکنان یک فروشگاه با چندین سال سابقه ی کار از اعتماد صاحب کار خود سوءاستفاه نموده، با تهیه کلید یدک و مهیا نمودن ریموت دزدگیر فروشگاه شبانه اقدام به سرقت می نمایند. بنابراین با بررسی سوابق و شناخت کافی اقدام به استخدام فروشنده در فروشگاه خود نمایید.

9) از نگهداری وجوه نقد بیش از حد معمول در مغازه خودداری نموده سریعاً آنرا به بانک بسپارید.

10) چنانچه محل کسب شما از در آهنی و شیشه ای برخوردار است ، برای بالا بردن ضریب اطمینان هردو را قفل نمائید واز کرکره مشبک استفاده کنید .

11) از آنجاکه قفل های معمولی به راحتی با قیچی بریده می شوند، تا حد امکان از قفل های سوئیچی استفاده کنید .

12) بوسیله جوش دادن میله های محکم فلزی ، راه نفوذ سارقین را از طریق کانال کولر ، هواکش و تابلوهای تبلیغاتی مغازه مسدود نمائید.

13) برای پیشگیری از سرقت به روش توپی زنی ، قفل مغازه خود را بگونه ای نصب نمائید که توپی آن همسطح با بدنه در باشد. یا اینکه لوله ای فلزی به دور آن جوش دهید.

14) در صورت لزوم محل کسب خود را به سیستم هشدار دهنده مجهز نموده و آنرا بگونه ای نصب نمائید که تشخیص آن برای دیگران بسهولت ممکن نباشد .

15) شبها یک لامپ کم مصرف را روشن بگذارید تا داخل مغازه از بیرون کاملاً نمایان باشد.

16) تا اطمینان کامل از صداقت شاگردتان از در اختیار گذاردن کلید مغازه و گاوصندوق به وی خودداری نمائید .

17) به کارگران و خدمه خود اجازه ندهید که افراد ناشناس را بعنوان دوست و همشهری به محل کار بیاورند.

18) در صورتی که محل کار شما از سیستم هشداردهنده برخوردار است بطور مرتب آنرا کنترل نموده و معایب آنرا برطرف کنید.
19) از خرید اموال ، اشیاء و جواهرات ، گوشی همراه و … بدون فاکتور و مدارک کافی از افراد ناشناس جداً خودداری نموده و موارد مشکوک را به مراکز 110 پلیس اطلاع دهید.

20) شماره سریال اموال و لوازم صوتی و تصویری و سایر لوازم قیمتی محل کسب خود را در دفتری مخصوص ثبت کرده و از آن ها عکس و فیلم تهیه نمائید.

21) گاو صندوق را حتماً به طور مخفی در داخل دیوار جا ساز کنید.

22) در صورت تغییر مکان محل کسب ، قبل از هر اقدامی ، توپی قفل های محل کسب جدید را تعویض نمایید.

23) درهای ورودی و دیوارهای جانبی و گاوصندوق را به سنسورهای ضربه ای و لرزشی مجهز نمایید.

24) مراقب باشید افراد کف زن، جیب بر به عنوان مشتری وجوه نقد واجناس قیمتی شما را به سرقت نبرند.

25) در مواجه با افرادی که خود را مامور معرفی کرده می کنند از درستی و نادرستی آن اطمینان حاصل نمایید و از آنها حکم ماموریت بخواهید و حکم ماموریت را با دقت مطالعه نمایید.

26) در مورد نصب زنگ اخبار،آژیر،قفل مرکزی،دوربین مداربسته،سیستم اضطراری در زمان خاموشی و حفاظت فیزیکی مغازه خود با مامورین نیروی انتظامی مشورت نمایید.
توصیه های آموزشی ۲ در خصوص اصناف:

27) از قبول درخواست تلفني يا حضوري افراد ناشناس در خصوص هر گونه عمليات بانكي از جمله انتقال وجه كارت به كارت وارائه رمز اول و دوم كارت عابر بانك و غيره خوداري نمائيد

28) هنگام خرید و فروش با حوصله رفتار و از رها کردن پول بر روی ویترین ، گاو صندوق و کشو و…اجتناب کنیدو وسایل داخل مغازه را در پیاده رو قرار ندهید.

29) چنانچه از آژير خطر استفاده مي کنيد مکان بلندگوهای آن را طوري انتخاب کنيد که سارقان نتوانند آن را به سهولت تشخيص دهند.

30) پروندهای جاری نشان می دهد هرگونه تماس تلفني مبني بر برنده شدن در قركشي همراه اول . كمك هزينه عتبات عاليات و كربلاي معلي برنده شدن در قركشي مسابقه راديو جوان راديو معارف پوششی برای كلاهبرداري از شما مي باشد لذا پس از شنیدن صدای گوینده سریعا به تماس خاتمه دهید .

31) مغازه هايي که از درب آهني و شيشه اي تواماً استفاده مي کنند براي بالا بردن ضريب اطمينان هر دو را قفل و در مواقع تعطيلات چند روزه، حتماً بين تعطيلات به مغازه سرکشي و قفل ها را بازديد کنيد.

32)به دليل پايين بودن ضريب ايمني قفل هاي معمولي، از قفل هاي سوئيچي،ضد برش و قفل هايي که ضريب ايمني بالايي دارند،استفاده کنيد.يکي از قفل ها را بالاتر از سطح زمين و روي کرکره نصب کنيد.

33) حتما از تجهیزات بازدارنده نظیر دوربین با کیفیت و دزدگیر استفاده نمایید

34) پول نقد بيش از حد معمول را در مغازه نگهداري نکنيد و آن را به بانک بسپاريد ضمن اينکه وجوه محل کسب خود را جهت مراجعه به بانک و واریز به حسابتان در اختيار افراد نابالغ و کم تجربه نگذاريد، زيرا آنها زودتر اغفال مي شوند.

35) تا قبل از شناخت کامل شاگرد مغازه و حصول اطمينان نسبت به او کليد مغازه را در اختيارش نگذاريد.

36) هنگامي که مشتري داخل مغازه است، محل را ترک نکنيد.

37) مغازه های طلافروشی در مواقع تعطيلي، طلا و جواهرات را روي ويترين جمع آوري و داخل گاوصندوق بگذاريد.

38) مغازه هاي طلا فروشي،صرافي ها و ساير مراکز مالي را در کنار گاراژها، اماکن متروکه،مسافرخانه ها،اماکن عمومي، و محل هاي بسيار خلوت و کم تردد داير نکنيد.

39) – افراديكه با شماره همراه شما تماس گرفته وخود را مجري يا روابط عمومي شبكه راديو جوان معرفي و شما را به امور غير واقع اميدوار و مدعي مي شوند بخاطر خوش حسابي در پرداخت هزينه تلفن ،شماره شما را در قركشي قرار داده و شما برنده ،5 ميليون تومان يا مبالغ ديگري و يا هزينه سفر به عتبات عاليات يا كربلاي معلي شده ايد و با اغفال شما را به مصاحبه راديويي دعوت مي كنند افراد كلاهبردار و سود جو بوده اين افراد با عمليات متقلبانه و گمراه كننده قصد هدايت شما به جلو باجه خودپرداز و برداشت موجودي حساب شما را دارند.

40) به پيامك و تماس تلفني اين افرداد سود جو و كلاهبردار توجه نكرده مراقب باشيد كه فصد فريب شنا را داشته و مي خواهند شما را به جلو باجه خود پرداز كشانده و با يك سري اقدامات گمراه و اغواه كننده موجودي شما را خالي نمايند.

41) اگر قرار است وجهي از بابت برنده شدن شما در قركشي به حساب شما واريز يا انتقال يابد به هيچ عنوان نيازي به حضور شما در جلو باجه خود پرداز نمي باشد.

فرماندهی انتظامی شهرستان سبزوار _معاونت اجتماعی